ALTIN 2.452,25
DOLAR 32,8391
EURO 35,2075
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Alman şirketlerinin lüzumsuz Türkiye endişesi

01.08.2016
A+
A-

Türkiye’de faaliyet gösteren Alman sermayeli 6 bin şirket lüzumsuz bir kaygı içinde

Alman şirketlerinin lüzumsuz Türkiye endişesi

Alman şirketlerinin lüzumsuz Türkiye endişesi

Alman şirketlerinin Türkiye endişesi

Türkiye’de faaliyet gösteren Alman sermayeli 6 bin şirket lüzumsuz bir kaygı içinde

Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ticari ortağı olan Almanya’da lüzumsuz endişeler oluşmaya başladı. Son gelişmelerin ortaklığa gölge düşürmesinden endişe eden Almanlar; “Türkiye’de darbe teşebbüsü sonrası Türk lirası önemli oranda değer kaybetti, borsa endeksi düştü. Standard&Poors kredi notunu düşürdü” gibi kaygılara düştü.

Halbuki Türk Lirası ve borsa tekrar toparlandı. Standard&Poors’un ise, zaten kasıtlı yaptığı not düşürme olayını bütün dünya biliyor. Bunların hepsini Almanlar da biliyor ama neden kaygılı olduklarını anlamak mümkün değil.

Türkiye, Almanya’nın önemli bir ticari ortağı. Türkiye’de Alman sermayeli 6 bin şirket faaliyet gösteriyor. Ancak son gelişmelerin ortaklığa gölge düşürmesinden endişe ediliyor.

Türkiye’deki bastırılan darbe teşebbüsünün ardından Türk Lirası önemli oranda değer kaybetti, borsa endeksi düştü. Derecelendirme şirketi Standard&Poors Türkiye’nin kredi notunu bir basamak çekti. Standard&Poors kararına, darbe teşebbüsünden sonra “Türkiye’deki siyasi kutuplaşmanın daha da artmasını ve Türkiye’nin uzun süreli istikrarsızlığa sürüklenmiş olmasını” gerekçe gösterdi. Bu değerlendirmenin Türkiye yönündeki yabancı sermaye akışını frenleyebileceği belirtiliyor. Yıllardır ödemeler dengesi açığı veren Türkiye yabancı sermaye girişine muhtaç olduğundan, yatırımların azalmasının Türk ekonomisine ağır darbe indirmesinden endişe ediliyor.

Darbe teşebbüsü ve onu izleyen ‘temizlik’ operasyonları Türkiye ile iş yapan Alman şirketlerini de kara kara düşündürüyor. Alman sanayi ve Ticaret Odaları Birliği (DIHK) Başkanı Eric Schweitzer, gelişmelerin Türkiye ile iş yapan Alman şirketlerini de doğrudan etkileyeceğini söyledi.

Türkiye ile Almanya arasındaki ticari ilişkiler artış trendiydeydi. İkili ticaret hacmi 2015 yılında 36 milyar euroyu bulmuş, Türkiye’den 14 milyar euroluk mal ithal eden Almanya ticari ortağına 22,4 milyar euro tutarında mal ve hizmet ihraç etmişti. Türkiye, Almanya’nın en fazla ihracat yaptığı ülkeler arasında 14’üncü sırayı alıyordu. Türkiye’ye satılan Alman mallarının yüzde 60’lık bölümü, makine, tesis, otomobil ve kimyevi ürünlerden oluşuyor.

Alman sanayinin önemli pazarı

Alman otomotivciliği açısından Türkiye hem önemli bir pazar hem de üretim merkezi oluşturuyor. Türkiye’de yatırımı bulunan Alman şirketleri Türkiye’nin ihracatında da önemli rol oynuyor. Otomotiv tedarikçisi Bosch, Bursa’daki tesisleriyle Türkiye’nin ihracatındaki payını yüzde 1,5’a kadar çıkarmıştı. Bosch, Türkiye’deki tesislerini genişletmek amacıyla son iki yılda 500 milyon euroluk yatırım yapmıştı.

Otomotivcilik ve makine imalatçıları Türkiye ile iş bağlantılarının gerilemesinden endişeli. Alman Otomobil İmalatçıları Birliği VDA, “Alman şirketlerinin planlama yapabilmesi açısından Türkiye’nin yeniden siyasi istikrara ve hukuk devleti kurallarına kavuşmasının son derece önemli olduğunu” duyurdu. Yılın ilk yarısında sipariş girdisi tavan yapan Alman Makine ve Tesis İmalatçıları Birliği’nin (VDMA) baş iktisatçısı Ralph Wiechert, “Britanya’nın Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı ve Türkiye’deki darbe teşebbüsünün şirketleri dikkatli olmaya zorladığını ve Türkiye’deki yatırım planlarının dikkatle gözden geçirileceğini” açıkladı.

Doğrudan sermaye yatırımları tehlikede

Makineciler gibi diğer sanayi branşlarında faaliyet gösteren şirketler de Türkiye’de yatırım yapmaktan çekiniyor. Kırılgan siyasi ortam nedeniyle Türkiye’deki yatırımların gerileyeceğini tahmin eden şirket sorumlularının oranı yüzde 85’i buluyor. Güncel gelişmelerin Türkiye ile olan iş bağlantılarını etkilemeyeceği görüşünü taşıyanların oranı ise sadece yüzde 4.

2015 yılında Alman şirketlerinin Türkiye’de yaptığı doğrudan sermaye yatırımları bir önceki yıla göre 1,2 milyar artarak 9,2 milyar euroya çıkmıştı. Türkiye’deki Alman sermayeli şirketlerin sayısı 6 bini buluyor.

Türkiye 2000’lerin başlarından bu yana siyasi istikrarı sayesinde yabancı sermayeyi mıknatıs gibi çekiyordu. Güven ortamı terör saldırıları ve darbe girişimi nedeniyle epey sarsıldı. Terör, Türk Gayrı Safi Yurtiçi Hasılası’nın yüzde 10’unu yaratan turizme ağır darbe indirdi. Türkiye’deki yabancı turistler arasında ilk sırayı alan Almanların sayısı yılın ilk beş ayında yüzde 35 oranında geriledi. Cumhuriyet Merkez Bankası bütün olumsuzluklara rağmen Türkiye’nin 2016 yılını yüzde 3,5’luk büyümeyle kapatacağını tahmin ediyor. Ekonomi güncel haberler

© Deutsche Welle Türkçe

Zhang Danhong

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.