ALTIN 2.459,44
DOLAR 32,7682
EURO 35,0901
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26 °C
Parçalı Bulutlu

TİM, Tüfenkci’yi ağırladı

21.04.2016
A+
A-

İhracatçı, gümrüklerde hız kazanmak için kağıtsız işlem istiyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), nisan ayı Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’yi ağırladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin yanı sıra ihracatçı birlikleri başkanları ile yardımcıları ve sektörler konseyi başkanlarının katıldığı toplantıda Bakan Tüfenkci ihracatçıların 56 maddeden oluşan sorunlarını ve çözüm önerilerini dinledi. TİM Başkanı Büyükekşi, amaçlarının ihracatçıların küresel gücünü artırmak olduğunu vurgulayarak, taleplerinin hayata geçirilmesiyle ihracatçının zaman kazanacağını ve rekabet gücünün artacağını dile getirdi. Bakan Tüfenkci de ihracatçının gümrüklerdeki şeffaf ve tam otomasyonla kağıtsız işlemlerin yıl sonuna doğru gerçekleşebileceğini dile getirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın özellikle ticaret hayatında düzenlemeler öngören çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve olumlu bulduklarını kaydeden Büyükekşi, dünyada gümrüklerin modernizasyonu ile gümrük işlemlerinin hızlanabilmesiyle ticarette zaman kayıplarının ve maliyetin azalacağına değindi. Büyükekşi, ihracatçıların taleplerini Bakan Tüfenkci’ye şöyle sıraladı.

“Gümrük İdareleri ve İhracatçı Birlikleri arasındaki bilgi akışının tek pencere sistemi çerçevesinde elektronik olarak sağlanmalı. Gümrük kapılarındaki altyapı eksiklikleri giderilmeli. Liman ücretleri konusundaki haksız uygulamalara son verilmeli. İhracat süreçlerinin iyileştirilmesi ve daha fazla kağıtsız ortamda işlem yapılabilmesi sağlanmalı. Kırmızı hat uygulamalarının asgari düzeye indirilmeli. Gümrüklerde 7/24 çalışma esasına geçilmeli ve fazla mesai ücretlerinin ihracatçılarımız tarafından karşılanmaması taleplerimiz arasında yer alıyor.”

Dijitalleşme ile ihracat kalıcı ve sürekli artacak

Taleplerinin gerçekleşmesi ile ihracatçıların maliyet avantajı sağlayacağına işaret eden Büyükekşi, “Basitleşecek olan işlem süreçleri ile bürokrasinin azalması mümkün olacak.

Zaman kayıpları azaltılacak. Dijitalleşme ve süreç iyileştirmeleriyle ihracatımızda kalıcı ve sürekli bir artış sağlanabilecek. Dolayısıyla, ihracatçılarımızın dünya pazarlarında rekabet gücü artacaktır” dedi.

Toplartıda dünyadaki hızlı değişime dikkat çeken Büyükekşi, Türkiye’nin bu değişimi yakalayamaması halinde olası sorunlara dikkat çekti. Özellikle Endüstri 4.0 adı ile anılan endüstriyel strateji planın altını çizen Büyükekşi, “Eğer bu konuda doğru hamleleri zamanında gerçekleştiremezsek, Biz de dünyayı gelecekte geriden takip etmek zorunda kalırız. Bu bağlamda, son olarak yürürlüğe giren Ar-Ge kanunu çok önemli buluyoruz” diye konuştu.

İç pazar ihmal edilmemeli

İhracatçıları dinleyen Bakan Tüfenkci de daralan küresel piyasalarda daha rekabet edebilir şekilde girilmesi gerektiğinin altını çizerek, “O piyasalarda önünüzü açmamız ve uluslararası piyasalarda daha iyi rekabet edebilmeniz için çalışıyoruz. Yeni sanayi devrimini, inovasyonu ve bilgi teknolojilerini asla ihmal etmememiz lazım. Önce üretimimizi sağlıklı bir şekle kavuşturmamız ve artırmamız lazım. Yeni pazarlara yönelik ihracat yapmamız lazım. Bunun için bizim de size destek vermemiz lazım. Bizim dış pazarlarda güçlü olmamız için iç pazarda da dinamik olmalıyız. Asla iç pazarımızı ihmal etmemeliyiz” şeklinde konuştu.

Tüfenkci ayrıca belli seviyede ticaret yapan firmaları Singapur gibi belli yerlerde toplayarak sağlıklı şekilde depolama ve yurtiçi ve yurtdışı dağıtım kanalları oluşturmak için çalışmalar yürüttüklerini de anımsattı. Bakan Tüfenkci, “Bu şekilde bir takım gümrük ve vergi avantajları sağlayacak düzenleme için çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki ticaret yapan erbabımız da büyüsün. Üretim yapamıyorsa bu yolla sizin aranıza katılmasını istiyoruz” dedi.

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.