ALTIN 2.448,40
DOLAR 32,8275
EURO 35,2375
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Yeni İnci’ye İran’dan talip var

01.06.2016
A+
A-

Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında, özellikle de Orta Doğu’da iç giyimin “taklit” edilen güçlü markası Yeni İnci, satış başarısı ve doğru markalaşması sayesinde İranlı yatırımcıların hedefi oldu. Arap dünyasında tıpkı global markalar gibi taklitleri üretilen Yeni İnci’yi İran’dan önemli tekstil yatırımcıları “resmen” satın almak istiyor

Yeni İnci’ye İran’dan talip var

İran’da bir süredir başlayan ve özellikle kendini kanıtlamış, başarılı ve tanınmış firmalara uygulanan “Orta Doğu satış patentini alarak markanın kendisine satmaya çalışma” çabası, Yeni İnci’de geri tepmiş. Firmanın yurt dışı patentini de almış olması, bu “düzenin” önünü kesmiş.

Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan, İran’da özellikle Türk markalarına yoğun ilgi olduğunu; bilinen markaların patentlerini alarak karşı taraftan para isteme girişimlerinin ise sadece İran’da değil, Çekoslovakya ve Mısır gibi ülkelerde de yaşandığını söyledi. Yeni İnci’nin ise uluslararası marka tescili koruyan Madrid protokolüne uygun olarak “bütün ülkelerde markanın” ve Türkiye’de tüm sektörlerin patentini almış olması, tüm bu çabaların sonuçsuz kalmasına sebep olmuş.

Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan, markalarının İran’daki varlığından rahatsız olunmasını, ülke pazarında elde ettikleri başarıya ve popülaritelerine bağlıyor. Zira Orta Doğu’da yerel markalar tarafından Yeni İnci ürünlerinin taklitleri yapılıyor.

Taleplere Yetişebilmek için Üretim Ağını Artırıyor; Yurt Dışından Fabrika Yatırımı Talepleri Alıyor

Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan, yurtiçinde üretim ağlarını artırdıklarını söylüyor. Markanın Kırklareli’nde bulunan üretim alanında çalışan sayısı yüzde 40 oranında artmış. İstanbul’da da devamlı üretim alanı açan Yeni İnci’ye yurt dışından da teklifler geliyor; örneğin Sri Lanka’lı bir firmadan “ortak fabrika açalım” teklifi almışlar. Yeni İnci’nin yurtdışından aldığı taleplerin öncelikli sebebi, üretim kapasitesi ve hacminin yüksekliği…

Farklı markalar dünyanın her yerinde üretim yaparken, “gelin beraber ortak fabrika kuralım, dünyaya satış yapalım” diyen firmalar da çoğunlukta.

Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan, yurt dışında üretim yapsalar dahi asıl üretimin Türkiye’de devam edeceğini ifade ediyor. Yeni İnci’nin gelecek hedefi, dünya markası olmak. Türkiye’de hali hazırda pazar payı olarak üst düzde konumlanan Yeni İnci için Furkan Atakan, Her kadın bizi tanıyor, üretim gücümüz ve model kalitemiz yüksek, bunu artık dünyaya taşımamız lazım. Bunlarla ilgili şeyler yapıyoruz. Çoğu ülkede anlaşmalarımız ve büyük depolarımız var. Yurt dışında, Yeni İnci bayiliği alan firmalar perakendeciye dağıtım yapıyor” diyor.

Yurt Dışındaki En Güçlü Toptancıları Arap Ülkelerindekiler

Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan,  gibi Arap ülkelerinin tamamında markalarının satıldığını ve bu ülkelerdeki toptancılarının güçlü olduğunu söylerken, bu noktada ölçütün nüfusun yüksekliği ile de alakalı olduğunu ekliyor. Atakan, “Bu tarz ülkelerde Yeni İnci ürünleri çok talep gördüğü için yerel şirketler hem markamızı almaya çalışıyor, hem de modellerimizi taklit ediyo. Ancak bu konuda başarılı olamıyorlar. Bu da bizim gücümüzün göstergesi. Benzer ürünü çıkartsalar bile fiyat konusunda bizden daha aşağı düşemiyorlar” diyor.

Arap Ülkelerinde Renkli Çamaşırlara Rağbet Yüksek

İç giyim konusunda ülkeler arası model ve renk tercihleri değişim gösteriyor. Türkiye’de siyah-beyaz-ten rengi gibi klasik renkler rağbet görürken, İran gibi ülkelerde fuşya-mor-nar çiçeği-mercan ve çikolata rengi tarzı iddialı ürünler satılıyor. Türkiye’de tüketici daha Avrupai bir bakış açısına sahipken, kadın kıyafetiyle iç çamaşırı tercihleri paralellik gösteriyor.

Üretimden Yüzde 30 Daha Fazla Talep Alıyor

Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan, ürettiklerinden yaklaşık yüzde 30 daha fazla talep aldıklarından ve bu sebeple üretimlerini artırmaya çalıştıklarından da bahsediyor.

Furkan’a göre bunun en önemli sebepleri ürünlerinin iyi kaliteli oluşu, fiyatlarının uygunluğu, ürettiklerini arkalarında durmaları ve sektörün markaya olan güveni…

Furkan Atakan ayrıca; “Türk markaları olarak daha çok çalışmamız, emek vermemiz ve dünya markası olmak yolunda ilerlememiz lazım. Bunun için de bize işgücü lazım. Türkiye’de bulamazsak yurtdışından almak durumundayız. Ama bu fikrin bir şekilde ilerlemesi gerekli; olduğumuz yerde sayarsak üretemeyiz, ilerleyemeyiz. Mücadele etmeliyiz. Bu iş nesillerce yürüsün ki bizim yüz seneden eski markalarımız çoğalsın. Çünkü tekstil zor bir sektör” diyor.

Kalifiye Eleman Sıkıntısı İç Giyim Sektöründe Daha Fazla; Çare Yeni İnci Akademisini Kurmak…

Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan, marka stratejisini “üretimi mümkün olan noktaya kadar artırmak” olarak belirlese de bu noktada karşılarına pek çok sektörde olduğu gibi “kalifiye eleman bulma” sıkıntısı çıkıyor. Zira iç çamaşırı dikmek son derece zor ve incelikli bir iş. “İç çamaşırı diken her şeyi yapabilir ancak dış giyimciler iç çamaşırı dikemiyor. Küçük parçalar yapılıyor, işçiliği zor, el emeği isteyen bir iş ve otomasyon yok iç giyimde” diyor ve ekliyor Furkan Atakan;Uzun vadede eleman yetiştirmemiz gerekiyor. Bu sebeple Yeni İnci Akademisi kurma çalışmalarımız var. Bu sektörde çalışmak isteyen herkes gelsin, biz eğitelim istiyoruz; vasıflı-vasıfsız, ilerde Yeni İnci’de çalışsın çalışmasın önemli değil. Yeter ki iç giyim sektörü için eleman yetişsin. Stilistlik eğitimi dahi verelim, en nihayetinde kolunda altın bilezik bir bilezik olsun mesleği eğitim alanların.”

Çare Meslek Liselerinde…

Yeni İnci Yönetim Kurulu Başkanı Furkan Atakan, iç giyim sektörünün kalifiye eleman eksiğine çarenin alt kadrodan eleman yetiştirmek, meslek liselerine ağırlık vermek, meslek liselerinde “iç çamaşırı, dış giyim” gibi alanları ayrılmaktan geçtiğini düşünüyor ve ekliyor; “Alt kadro ve ustabaşını ayrı yetiştirmek lazım. Ustabaşı elemana nasıl davranacağını, çalıştıracağını bilmeli ve motive etmeli. İnsan psikolojisinden anlamalı. Bütün bunlar için insanları yetiştirecek eğitmenler gerekli. Yeni İnci olarak biz alttan yardımcı elemanlar yetiştiriyoruz.”

İngiltere’de Online Yeni İnci Satışı…

Yeni İnci markası Türkiye’de toptan satılıp mağazalara dağıtılırken, Azerbaycan ve İran bayileri mağaza açma talebinde bulunmuş. İngiltere bayi ise Yeni İnci’nin online satışına hazırlanıyor. Ekonomi Güncel haberler

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.