ALTIN 2.427,50
DOLAR 32,5633
EURO 34,9059
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 22 °C
Az Bulutlu

Babalar para kazanmak için çocuklarına hasret kalıyor!

19.06.2016
A+
A-

Türkiye’de baba mesleğini devam ettirme alışkanlığı artık tarihe karışıyor. Kariyer Net’in Babalar Günü’ne özel olarak gerçekleştirdiği anket çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı

Babalar para kazanmak için çocuklarına hasret kalıyor!

Babalar para kazanmak için çocuklarına hasret kalıyor!

Türkiye’de babalar para kazanmak için çocuklarına hasret kalıyor!

 

Türkiye’de baba mesleğini devam ettirme alışkanlığı artık tarihe karışıyor. Kariyer Net’in Babalar Günü’ne özel olarak gerçekleştirdiği anket çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Toplam 46 bin 069 kişi tarafından yanıtlanan Babalar Günü anketi, çalışan babalarla ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya çıkardı. Ankete göre, “baba mesleği”ni devam ettirme alışkanlığı tarihe karışıyor. “Babanız evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştı mı?” sorusuna verilen yanıtların %47’si ise babaların para kazanmak için evden uzakta çalıştığını gözler önüne seriyor.

Babalar Günü’ne özel olarak Kariyer.net’te gerçekleştirilen ankete katılan toplam 46.069 çalışan ve 1301 firma yetkilisine çalışan babaları ve çocuklarını ilgilendiren sorular soruldu.

 

Çocuğunuzun baba mesleğini yapmasını ister misiniz?

Hayır, kendi istediği işi yapsın                                                                 %77

Baba mesleğini mesleki eğitimini alarak yapsın                                   %8

Babası maaşı yüksek bir iş yapıyorsa neden olmasın                          %8

Evet                                                                                                                %7

 

Meslek seçiminde ebeveynlerin rolü çok büyük. Bazıları hiç saklamadan çocukları adına meslek seçerken; bazıları “Ben karışmam” diyor. Geçmişte ülkemizde yaygın bir durum olan “baba mesleğini devam ettirme” alışkanlığı ise artık yıkılıyor. Toplam 46.069 kişi tarafından yanıtlanan ankette “Çocuğunuzun baba mesleğini yapmasını ister misiniz?” sorusuna cevap verenlerin %77’si “Hayır, kendi istediği işi yapsın” diyor. Çocuklarının hem baba mesleğini yapmasını hem de alanında uzman olmasını isteyen %8’lik bir kesim ise “Baba mesleğini mesleki eğitimini alarak yapsın” cevabını verirken; anketi yanıtlayanlar arasında yüksek maaşı meslek seçiminde önceliklendiren %8’lik bir kesim de “Babası maaşı yüksek bir iş yapıyorsa neden olmasın” görüşünde. Ayrıca anketi yanıtlayanların %7’si “Evet” cevabını vererek çocuklarının baba mesleğine devam etmelerini istediklerini belirtiyor.

 

Babamı benim hakkımda en mutlu eden şey…

İş-özel hayat dengesini kurmam              %50

Eğitimimdeki başarım                                %28

İş yerimdeki başarım                                  %22

 

Babaların “Oğlum şunu ol, hayatın kurtulur”, “Kızım şunu oku, ilerde rahat edersin” dediği cümleler sıkça işitilse de her ebeveyn, çocuğunun iyi eğitim görmesini, sevdiği ve para kazanabileceği işi yapmasını ve daha da önemlisi mutlu olmasını istiyor. Katılımcıların tamamlaması istenen “Babamı benim hakkımda en mutlu eden şey…” cümlesini tamamlayanların %50’si “Dengeli bir hayat yaşamam/ İş-özel hayat dengesini kurmam” derken, katılımcıların %28’i “Eğitimimdeki başarım” diyor. Katılımcıların geri kalan %22’lik kesiminin cevabı ise “İş yerimdeki başarım” oldu.

 

Babanız evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştı mı?

Evet, 1 yıldan fazla                          %27

Evet, 1-6 ay boyunca                     %15

Evet, 6-12 ay boyunca                   %5

Hayır                                               %53

 

“Babanız evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştı mı?” sorusunu yanıtlayan kişilerin %53’ünün cevabı “Hayır” olurken; ankete katılanların neredeyse yarısı olan %47’lik kesimin cevabı “Evet” oldu. Anket sorusuna yanıt veren katılımcıların %27’si babalarının bir yıldan uzun bir süre boyunca evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştığını söylerken, %15’i 1-6 ay boyunca evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştığını söylüyor. Katılımcıların %5’i ise babalarının 6-12 ay boyunca evden uzakta, farklı bir şehirde ya da ülkede çalıştığını belirtiyor.

 

Şirketlerinden babalara sürpriz!

Türkiye’de az sayıda şirket Anneler Günü, Babalar günü gibi özel günlerde çalışanlarını mutlu edecek ve motivasyonlarını arttıracak projelere imza atıyor. 1301 firma tarafından yanıtlanan Babalar Günü’ne özel anketin, “Şirketinizin Babalar Günü’ne özel bir faaliyeti var mı?” sorusuna verilen yanıt şirketlerde Babalar Günü’ne özel herhangi bir organizasyon yapılmadığını gösteriyor. Anketi yanıtlayanların %90’ı “Hayır” cevabını verirken; şirketlerin %8’i, baba olan çalışanlarının bu özel günlerini ufak hediyelerle kutladıklarını dile getiriyor. Şirketlerin %2’lik çok az bir kesimi ise “Evet, çalışan babalar için özel bir etkinlik düzenliyoruz” yanıtını veriyor.

 

 

Kariyer.net hakkında

1999’dan bu yana Türkiye’nin en büyük istihdam platformu Kariyer.net, iş arama ve işe alım süreçlerinde yeni nesil teknolojilerle, iş arayanlarla işverenleri internet ortamında bir araya getiriyor. Kariyer.net’in aday veritabanında 23 milyonu aşkın özgeçmiş bulunuyor. Kariyer.net üyesi 70 binin üzerinde firma, ihtiyaç duyduğu işgücünü Kariyer.net aracılığıyla arıyor. İstanbul Merkez ve Yeşilköy satış ofislerinin yanı sıra Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, İzmir ve Samsun’da bulunan 13 ofisi ile müşteri ve adaylarına hizmet veriyor. Ekonomi güncel haberler

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.