ALTIN 2.418,85
DOLAR 32,2247
EURO 34,9384
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Az Bulutlu

“Gri ve Pis”

27.04.2016
A+
A-

Greenpeace Aktivistleri Türkiye’nin “Gri ve Pis” Enerji Gerçeğini Ortaya Koydu

Manisa, 27 April, 2016 – S​oma Termik Santrali’nde bugün 11 Greenpeace eylemcisi sabah 05.00 itibariyle santralin 280 metre uzunluğundaki bacasına tırmandı. Türkiye’de Greenpeace’in adının Türkçe karşılığı yerine sıkça kullanılan bir kelime oyununa atıfta bulunarak “Gri ve Pis” yazılı bir pankart açan eylemcilerin kaç saat daha orada kalacakları ise henüz bilinmiyor. Greenpeace eylemcileri Türkiye’nin 22 Nisan’da imzaladığı Paris Anlaşması taahhüdüne karşın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın sürdürdüğü kömürü teşvik edici enerji politikalarını protesto etmek amacıyla Avrupa’nın ikinci en kirli kömürlü termik santralinin bacasına tırmandı.

Eylem sonrasında bir açıklama yapan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Kampanya Sorumlusu Av. Deniz Bayram, “Türkiye’deki gerçek ‘gri ve pis’ tehdit kömür. Yükselen her bir kömürlü termik santral bacasıyla insan sağlığına ciddi bir tehdit oluşturan hava kirliliği daha da artacak, iklim değişikliğinde de geri dönülemez eşiğe yaklaşılacak” diyerek ekledi: “Eğer planlanan 80 kömürlü termik santral inşa edilirse, Türkiye dünyadaki en büyük 5 kömür tehdidinden biri haline gelecek. Anlaşmaya uyma vaadi ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın var olan planları arasında ciddi bir çelişki mevcut.”

Şimdiden 37 binden fazla insan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na kömüre dayalı enerji planlarını durdurması ve enerji dönüşümünü başlatması için komurcanalir.org’da başlatılan imza kampanyasına katıldı. Meltem Cumbul gibi ünlü isimler de fosil yakıt çağının sona ermesi ve yenilenebilir enerjiye geçilmesi için on binlerce kişiyle birlikte destek verdiler.

“Türkiye şu anda bir dönüm noktasında: Ya hava kirliliği ve iklim değişikliğine neden olan kirli ve tehlikeli enerji kaynaklarına yatırım yapmayı sürdürecek ya da yenilenebilir enerji dönüşümünü gerçekleştirerek gelişmişdünyanın bir parçası olacak. Bir başka

deyişle Türkiye doğru seçimi yaparak öncü olabilme şansına sahip ̈ diyen Bayram şöyle devam ediyor: ̈Greenpeace tarafından yayınlanan Enerji [D]evrimi raporu Türkiye’nin 2050’ye kadar yenilenebilir enerjiye geçişi için detaylı bir yol planı sunuyor.”

Temiz ve yenilenebilir enerji mümkün

Greenpeace Akdeniz’in Türkiye için hazırladığı Enerji [D]evrimi Raporu hem artan enerji talebini karşılayan hem de ucuz elektrik üretimi sağlayan bir yol haritası çiziyor. Bu yol haritası yeni bir kömür veya nükleer santral gerekmeksizin, yenilenebilir enerji yatırımlarında yüzde 50 artışöngörüyor. Avrupa’nın 2. en yüksek güneşenerjisi potansiyeline sahip ülkesi Türkiye, 358 MW kurulu gücü ile bu potasiyelin sadece binde 12’sini (yüzde 0.12) kullanıyor.

“Kömür endüstrisine teşvik verilmeye devam edilerek enerji verimliliği sağlayacak yatırımları durduruluyor ve yenilenebilir enerji yatırımları bürokratik engellere takılıyor” diyen Bayram, Türkiye’nin çağa ayak uydurabilmesi için enerji verimliliğini önceliklendirmesi ve bürokratik bariyerleri kaldırılması gerektiğini vurguladı.

 

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.