ALTIN 2.441,85
DOLAR 32,2156
EURO 35,0067
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25 °C
Parçalı Bulutlu

Clariant Rent Trendleri Rehberi Otomotiv 2018’i yayınladı

07.03.2017
A+
A-

Clariant Renk Trendleri Rehberi ColorForward® Otomotiv 2018’i yayınladı

Clariant Rent Trendleri Rehberi Otomotiv 2018’i yayınladı

Clariant Rent Trendleri Rehberi Otomotiv 2018’i yayınladı

· Clairant tarafından otomotiv pazarına yönelik hazırlanan yeni renk trendleri rehberinde tüketici trendleri hayal kırıklığının yanı sıra kararlılığı yansıtıyor.
· Otomotiv tasarımcılarına özel olarak uyarlanan tüketici trendlerinin de dahil edildiği renk trendleri rehberinin 3. basımına halı örnekleri ve desenli plakalar eklenmiştir.

Özel kimyasallar alanında dünya lideri olan Clariant, ColorForward® Renk Trendleri Rehberi 2018’in otomotiv versiyonunu yayınladı. Otomotiv tasarımcıları ve pazarlamacıları için hazırlanan bu renk trendleri rehberinin üçüncüsünde, yeni bir prototip formatı olarak halı örnekleri ve desenli plakalar bulunuyor.

Clariant’ın çığır açan ColorForward renk trendleri rehberi, plastik ürün tasarımcıları ve pazarlama profesyonellerinin daha bilgili olarak tercihlerde bulunmalarına katkı sağlamak amacıyla 2006’dan beri her yıl düzenli olarak yayınlanıyor. Tüketicileri etkilemesi beklenen dört global sosyal trend sunan rehber, bu trendleri, insanlarda duygusal bir tepki uyandırabilecek renklerle eşleştiriyor. ColorForward Otomotiv rehberi son üç yıldır, pazarın ilgi ve ihtiyaçlarına odaklanmaya devam ediyor.

Clariant ColorWorks® Grafik Tasarımcısı Roberto Romanin “Bu yıl, sunumumuzu yeniden tasarlayarak, OEM tasarımcılarına tüketici trendlerinin renklerle nasıl ilişkilendirilebileceğini ve renklerin otomotiv uygulamalarında nasıl kullanılabilceğini daha iyi göstermeyi amaçladık. 2018 paletindeki 2o renk arasından, otomotiv ekibimizin sektöre en uygun olduğunu düşündüğü renkleri seçtik ve bunları otomobil tasarımında yaygın olarak kullanılan yüzey ve dokuları yansıtan malzeme ve şekiller üzerinde sunmaya başladık.” diyor.

Renkler farklı malzemeler üzerinde üretildiklerinde her zaman aynı görüntüyü vermediklerinden 2018 renkleri, farklı otomotiv bileşenleriyle uyumlu formlarda sunuluyor:

  • Geniş plastik plakalar; bunlardan bazıları iç yüzeylere benzeyen dokulara sahip
  • Kıvrımlı yüzeyler oluşturmak üzere plastikten kalıplanmış küçük “konsept” otomobiller
  • Döşeme için deri parçaları (ilk defa geçen yılın versiyonunda yer aldı)
  • 2018 için yeni eklenen halı numuneleri

Halı numuneleri, İtalya’nın Bergamo şehrinde bulunan Radici Group Performance Yarn Business Area ile işbirliği yapılarak geliştirildi. Büyük bir sentetik elyaf üreticisi olan Radici’nin birkaç dakika içinde halı numuneleri üretebilen ileri teknolojili prototip makinesi, çeşitli renk kombinasyonlarının denenmesi ve ColorForward Otomotiv sunum kitindeki prototiplerin üretilmesi için ideal bir çözüm sundu.

ColorForward 2018’de tanımlanan dört trendin tamamı, geleneksel dünyada her tarafı saran üzüntü, korku ve güvensizlik duygusunu yansıtıyor. Melankolik ruh hali, tüm renklerin soluk tonlu olması ve biraz griye çalmasında varlığını hissettiriyor.  Ancak aynı zamanda bir kararlılık duygusu da mevcut… İnsanların fark yaratabileceği ve her şeyin zamanla daha iyiye gideceği konusunda duyulan iyimserlik, birçok rengin aynı zamanda sıcak, organik ve umutlu olmasında ortaya çıkıyor.

 

ColorForward 2018 trend ve renk kapsamında yer alan unsurlar ise şöyle;

Newmorrow

Newmorrow trend teması, tüketiciler arasında bir tür yin-yang felsefesi havası yansıtıyor. İnsanlar, “sistemin” çürüdüğüne ve dayanılmaz hale gelen ekonomik ve sosyal koşulları değiştiremeyeceklerine inanıyorlar; diğer yandan ise, değişimin hala mümkün olduğuna ancak bu değişimin, devlet tarafından değil, bireylerin ve küçük grupların çaba ve gayretleriyle mümkün olabileceğine ilişkin bir kanı var. Bu değişimin kademeli şekilde gerçekleşeceği anlaşılıyor ve bundan dolayı, “katedral düşünme tarzı”na ihtiyaç duyuluyor. Avrupa’da ortaçağ kiliselerinin inşa edilmesinin uzun yıllar alması ve hatırı sayılır emekler verilmesi gibi, yozlaşmış bir sistemin değiştirilmesi ve iyileştirilmesi, nihai hedefin eninde sonunda başarılabileceğine ilişkin özverili bir kararlılık, uzun vadeli bir vizyon ve inanç gerektiriyor.

Bu nedenle, Newmorrow renk paletinde ‘Primordial Soup’ denilen kahverengimsi bir yeşilin olması şaşırtıcı değil. Atık su ve ölümü akla getiren ve bazı insanların “dünyanın en çirkin rengi” olduğunu düşündüğü bu renk aynı zamanda hayatı yaratan yeşil ve zengin bir biyolojik yapışkan maddeyi de hatırlatıyor.

LongitudeLatitudeAttitude

Geleneksel yaşam tarzından memnuniyetsizlik LongitudeLatitudeAttitude trend temasının da arkasında yatıyor. Bu temaya göre, giderek artan sayıda kişi sabit adreslerinin olmasını istemiyor. Bunlar “yeni tip göçebeler.” Çoğu sanatçılar, müzisyenler veya yaratıcı girişimcilerden oluşan bu kişilerin ortak noktaları, sadelikten yana olmaları, gezgin bir yaşam tarzını benimsemeleri ve taşıyabilecekleri kadar eşya bulundurmaları. Bu Yeni Dünya vatandaşları, sürekli hareket halinde bir yaşam tutkusunu kucaklayan ve farklı etnik köken ve ilgi alanlarını kaynaştıran bir hayat tarzının esnekliğine değer veriyor.

LongitudeLatitudeAttitude renkleri, bohem renkler. Göçebelik denilen morumsu küpeçiçeği, Kaleido kabilesi adlı sıcak, turuncuya çalan sarı ve başka şekilde bulutsuz gökyüzünde jet uçaklarının arkasında bıraktığı iz sonrası Cirrus aviaticus denilen gri mavi temaları bu yelpazede yer alıyor.

Through the mirror

Hayatlarının bir noktasında, birçok tüketici, sıradan ve popüler hayat tarzının yarattığı rahatsız edici boşlukta hissetmeye başladı. İçsel benleriyle olan iletişim ve bağı kaybettiklerine veya belki de, tüm yaşamları boyunca ihtiyatlı davrandıkları için bu içsel beni gerçekten hiç düşünmediklerine ve dikkate almadıklarına dair bir hisse kapılıyorlar. Through the Mirror adlı trend teması, modern bir dünyada sürüklenmenin usanç verici duygusunu aynı zamanda da, ruhsal yeniden uyanışın mümkün olduğunun bilincini yakalamaya çalışıyor.

Bir yoga uygulaması olan “trataka”, Through the Mirror renk paletinde inci turuncu renge ilham veriyor. Sanskritçe olan bu ifade görsel algıyı iptal edip dış dünyadan kendini çekerek, zihnin içine doğru odaklanmak amacıyla sabit bir noktaya durmadan bakmak anlamına geliyor.

 

Nerdylicious

Yukarıda belirtilen diğer trendleri saran kasvetten farklı olarak, önümüze; garip, aşırı derecede entelektüel uyumsuzlar; yani “çalışkanlar” grubu olarak bilinen basmakalıp insanlar grubunun kabul edilme hikayesi geliyor. Nerdylicious trend teması, çok zeki kişilerin, yeni fikirlerin ve karmaşık bulmacaların bulunması için sürekli merak ve tutkuyla çalışan kompleks bir evrenin mucitleri olarak kabul gördüklerini düşünüyor.

Nerdylicious renkleri, diğer trend gruplarındaki çoğu renk gibi yumuşak ve sönük olmasına rağmen, 2018 renk paletindeki en parlak ve en iyimser renkler. Örneğin, Lightning Boot, bir kumanda panelindeki LED ışıkları hatırlatan şeffaf turuncu sarıya yakın bir renk iken; tüm zamanların zekası Albert Einstein’a ithafen ismi konulan Alberting out, hafif kirli bir optik beyaz.

ColorForward ile ilgili daha fazla bilgi için, www.colorworks.clariant.com adresini ziyaret edebilirsiniz. Clariant, dört ColorWorks lokasyonunda ve seçilen konferanslarda ve müşteri sitelerinde seminerler de veriyor.

 

Clariant

Dünyanın önde gelen özel kimyasal maddeler üreticisi Clariant, İsviçre’nin Basel kenti yakınlarındaki Muttenz’de yer almaktadır. 2016 yılsonu itibariyle 17 442 kişiye istihdam sağlayan Clariant, 2016 mali yılında, devam eden faaliyetlerinden 5.847 milyar CHF satış kaydetmiştir. Şirket, Bakım Kimyasalları, Kataliz & Enerji, Doğal Kaynaklar Plastik & Kaplama olarak dört ana alanda faaliyet göstermektedir. Clariant’ın kurumsal stratejisi beş ilkeye dayalıdır: karlılığın artırılması, portföyün yeniden konumlandırılması, sürdürülebilirlikle değer katma, inovasyon ve Ar-Ge’nin canlandırılması ve büyümenin artırılması.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.