ALTIN 2.452,25
DOLAR 32,8391
EURO 35,2075
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30 °C
Açık

Engelliler için ÖTV’siz araç almanın şartları!

18.02.2017
A+
A-

ÖTV’siz araç alımında engellilerin dikkat etmesi gereken hususları Adnan Vardarlı kaleme aldı

Engelliler için ÖTV’siz araç almanın şartları!

Engelliler için ÖTV’siz araç almanın şartları!

Otomotiv sektörünün önemli isimlerinden Adnan Vardarlı, engelli vatandaşlarımızın ÖTV’siz araç alımına ilişkin detayları ekonomiguncel.com okurları için yazdı…

Engelliler için ÖTV indirimi detayları

Engelli bireyler, otomobil alımında kısa adıyla ÖTV tam adıyla “özel tüketim vergisinden” muaf tutulmuşlardır. Buna göre ÖTV indirimli araç almak için iki temel kural vardır.
1- Sakatlık (özürlülük) oranı %90’ın altında olanlar
2- Sakatlık oranı %90 ve üzeri olanlar
Sakatlık oranı yüzde 90’ın altında olan engellilerin aldıkları araçlarda ÖTV’den muaf tutulabilmeleri için hastaneden alacakları sağlık raporunda “H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır” ibarelerinin olması veya “sol bacaktan engelliler” için “H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır” ibarelerinin olması gerekmekte. Raporunda “özel donanımlı veya özel tertibatlı araç” yazan kişiler adına alınan araçları sadece ve sadece o kişiler kullanır. Bir başkasının (Anne, baba, eş, çocuklar) aracı kullanması halinde cezai müeyyide uygulanır. Raporunda “otomatik vitesli araç kullanır” yazanların ise hem kendileri hem de başkaları kullanabilir. Buradaki kilit nokta, araçta özel donanım olup olmaması. Özel donanım varsa sadece engelli kişi yoksa herkes kullanır.
Sakatlık oranı %90 ve üzeri olan engelliler için ÖTV indirimli araç almak biraz daha kolaydır. Bu kişiler eğer aracı kendileri kullanacaklarsa raporlarında “H sınıfı ehliyet alır” kişinin engeline bağlı olarak özel donanımlı araç kullanır veya otomatik vitesli araç kullanır ibaresinin olması, aracı kendi kullanmayacaksa tek başına raporundaki oranın %90 ve üzeri olması yeter sebeptir.
Engellilere uygulanan ÖTV indirimi ne kadardır?

Engelliler %45 (yüzde 45) ÖTV indiriminden yararlanır. Bir örnek vermek gerekirse 40.000 bin TL’lik bir otomobili yaklaşık 26 bin TL’ye alabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken konu ÖTV muafiyetli araç alırken aynı marka ve model otomobil için bir den fazla bayiden fiyat alınır. Zira bayiler arası ÖTV hesaplamada değişik rakamlar çıkabiliyor. Birden fazla otomobil bayisinden fiyat alırsanız size en uygun fiyatla otomobil veren bayiyi seçme şansınızda olur.

Hangi araçlar ÖTV istisnasına dahildir?

– Motor silindir hacmi 1600 cm3 ü aşmayan binek otomobilleri,
– esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (steyşın vagon, arazi taşıtı ve jeepler dahil),
– Motor silindir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar, Motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar’ın Sakatlık derecesi % 90 veya daha fazla olan malul ve engelliler veya bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve engelliler tarafından, beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere yetkili satıcı veya galeriden satın alınmasında ÖTV tahsil edilmeyecektir.
ÖTV indirimli otomobil almak için özürlü oranı ne olmalı?
Diğer tüm engelli haklarından yararlanabilmek için rapor (özürlü) oranının en az %40 olması gerekirken, ÖTV indirimli araç almak için böyle bir şart yoktur. Daha açık bir ifadeyse bir kişinin sağ el parmaklarından 4 tanesi yok ve bu kişiye %10 rapor verilse bile vites koluna yapılan özel düzenek sayesinde “özel donanıma girer” ve bu kişi ÖTV indirimli araç alabilir.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.