ALTIN 2.418,85
DOLAR 32,2247
EURO 34,9384
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23 °C
Az Bulutlu

Trafik Sigortası Hakkında Tüm Bildiklerinizi Unutun!

31.05.2015
A+
A-

Özser Group Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı H.Necmi Üze, 1 Haziran’dan itibaren uygulamaya girecek olan trafik sigortasına ilişkin şartların, neredeyse baştan aşağı değiştiğini ve artık yeni bir dönemin başladığını açıkladı.

Trafik Sigortası  Hakkında Tüm Bildiklerinizi Unutun!

Zorunlu Trafik Sigortası’nda 1 Haziran’da yeni dönem başlıyor
Özser Group Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı H.Necmi Üze, Sürücüler başta olmak üzere, milyonlarca insanı yakından ilgilendiren trafik sigortasında ödenecek maddi hasardan, vefat tazminatının hesaplanmasına kadar sigortanın tüm şartlarının tepeden tırnağa değiştirildiğini, adeta yeniden yazıldığını belirtti.
H.Necmi Üze, “Son yıllarda ölümlü trafik kazalarında vefat tazminatı konusunda farklı mahkemelerden farklı sonuçlar çıkabiliyordu. Keza sigorta şirketleri de verilen farklı kararlar neticesinde, ciddi zarar eder hale gelmişti. Bir süredir yaşanan bu olumsuzluklar, trafik sigortasında yeni bir yasal düzenleme ihtiyacını doğurdu. Nitekim düzenleme yapıldı. Yeni düzenlemeyle vefat tazminatının nasıl ödeneceğinin şartları belirlendi, hesaplamanın nasıl yapılacağı açıkça ifade edildi. Bundan böyle sürücünün kusurlu olduğu durumlarda, yakınları sigortadan vefat tazminatı talep edemeyecek. Vefat tazminatı toplu olarak ödenecek. Yapılan bu düzenlemelerden acenteler olarak son derece memnun olduğumuzu ifade etmek isterim” dedi.
Trafik Sigortası’nda neler değişti?
H.Necmi Üze, “Düzenlemede öncelikle sigorta şirketlerinin trafik kazası sonucu hayatını kaybedenlerin yakınlarına ödeyecekleri vefat tazminatının hesaplanması, belli standartlara tabi oldu ve hesaplamanın nasıl yapılacağının şartları açıklandı. Bundan böyle ödenecek tazminat her koşulda aynı olacak. Ayrıca kusurlu sürücünün vefatı halinde yakınları sigorta şirketinden tazminat talep edemeyecek. Vefat tazminatının hesaplamasına standart gelmesi sayesinde mahkeme yoluna başvurulmasına gerek kalmayacak” diye konuştu. Ödenecek tazminatların, Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı tabloya göre hesaplanacağını kaydeden Üze, meydana gelen bir kazada zararın önlenmesi veya azaltılması amacıyla, sigorta ettirenin yapacağı makul ve zorunlu masrafların teminat limitleri dahilinde sigortacı tarafından karşılanmasının tüketicinin yararına bir değişiklik olduğuna ve bu doğrultuda konuya getirilen standartların birçok tartışmayı ortadan kaldırması bakımından oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.
Eşdeğer parça kullanımı konusu açığa kavuşacak
Bir diğer önemli değişikliğin de hasarlı araçların onarımında eşdeğer yedek parça kullanılmasına yönelik yapıldığını ifade eden H.Necmi Üze, “Artık hasarlı araçların onarımında sigorta şirketleri, eşdeğer yedek parça kullanabilecek. Hasar halinde parçanın onarımı yapılamıyorsa veya o parçanın eşdeğeri de yoksa orijinal parça kullanılabilecek. Kısmi onarımlarda yedek parçaları sigorta şirketi tedarik edebilecek ve sigortalı, aracını istediği serviste tamir ettirebilecek” açıklamasını yaptı. Bu düzenlemelerin uygulanmasının trafik sigortasındaki fiyat dalgalanmalarının da önüne geçebileceğini belirten Üze, yapılan değişikliklerin dolaylı yoldan sektöre olumlu etki edebileceğini vurguladı. Alkol ya da uyuşturucu madde kullanımı durumunda tazminat ödenmeyecek!
H.Necmi Üze, “Yeni düzenleme kapsamında, yasal sınırın üzerinde alkollü araç kullanılması ve alkollü olarak kazaya karışılması halinde, trafik sigortasından tazminat ödenmeyecek. Bu gibi durumlarda karşı tarafa verilen zarar, sigortalıdan hukuk yoluyla talep edilecek. Uyuşturucu madde kullanımı durumunda oluşan kazalar da sigorta kapsamına girmeyecek” diye konuştu.
Sigortacı ve sigortalı sorumluluğu eşit paylaşacak!
Özser Group Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı H.Necmi Üze, düzenleme kapsamında sigortalının sorumluluğunu gerektirecek bir olayı, haberdar olduğu andan itibaren on gün içinde sigortacıya ihbar etmesi ya dakendisine yöneltilen istemi hızlı bir şekilde sigortacıya bildirmesi gerektiğinin altını çizdi. Bunun akabinde, sigortacının da hak sahibinin, kaza veya zararın tespit edilebilmesi için gerekli tüm belgeleri sigortacının merkez veya şubelerinden birine ilettiği tarihten itibaren sekiz işgünü içinde tazminatı hak sahibine ödemesini temin eden düzenlemelerin sorumluluğun eşit paylaşımı açısından önem teşkil ettiğini sözlerine ekledi.

BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.