Aragon adlı yazılım şirketinin blok zinciri bazlı Aragon Network Coin adlı şifreli dijital para biriminin satışı hız rekoru kırdı. Dünyadaki 2 bin 400’den fazla alıcı, 25 milyon dolarlık para biriminin satışını 15 dakikadan kısa bir sürede bitirdi.

Aragon’un kurucu ortağı Luis Cuende, 25 milyon dolarlık satışın blok zinciri alanında bir startup’ın aldığı en büyük ikinci miktar olduğunu söyledi.

Business HT’nin haberine göre Aragon, Ethereum üzerine inşa edilmiş olup, özellikle dünyanın dört bir yanındaki şirketlerin yaratılmasını ve bakımını ortadan kaldırmak için geliştirilen bir yönetim aracı.

Aragon’un kullanımı için sadece internet yeterli. Böylece yönetişim, fon toplama, finans ve muhasebe gibi işlevlerde kullanılabiliyor.

Nisanda Gnosis adlı Ethereum tabanlı birim, satışa çıktıktan 10 dakika sonra 12,5 milyon dolarlık satış yaparak rekor kırmıştı. Aragon’un 15 dakikada bu tutara ulaşması yeni bir hız rekorunu getirdi.

BLOCKCHAIN NEDİR?

Blockchain ya da Türkçe adıyla blok zinciri denilen dijital hesap defteri, fonksiyonunda daha güvenli ve bir merkezi kuruma bağlı kalınmaksızın dünyadaki kullanıcılar tarafından yapılan işlemlerin kontrol edilmesini sağlayan bir veri tabanı.

Bitcoin‘in altında yatan bu teknoloji ile sağlık ,müzik, oyun, film alışverişi; şirketler ve devlet kurumları ve finans sektörü gibi bir çok alanda yapılan işlemlerin daha güvenilir ve şeffaf bir ortamda gerçekleştirilmesini sağlayarak daha yetkin ve üretken ortam sunuyor.