Kârdan aldığı pay ne kadar düşerse düşsün Tim Cook’un maaşı bu yıl, Apple ile yaptığı anlaşma gereği yıllık 2 milyon dolardan 3 milyon dolara çıkacak. Ancak yine de bu artış, kâr payı kaybını karşılamıyor elbette.

Apple Tim Cook’un kâr payı ve maaşı hakkında yaptığı açıklamada her ne kadar 2016’nın dördüncü çeyreğinde kâr marjının biraz da olsun artmış olduğunu işaret etse de durum 2015 yılının rakamlarının çok gerisinde kalmış durumda.

Özellikle iPhone satışlarındaki düşüş 2016’da Apple için olumsuz bir tablo oluşturuyor. Doğal olarak satışlardan kâr payı alan tüm Apple yönetici kadrosunun maaşları kesintiye uğruyor. Tim Cook’un payı yüksek olduğu için de en büyük kaybı Cook alacak.

İddialara göre Apple kârdan pay alan tüm üst düzey yöneticilerden yaklaşık 100 milyon dolar civarında kesinti yapacak. Tim Cook’un yanı sıra kesinti yapılacaklar arasında; Apple Finans Yöneticisi CFO Luca Maestri, perakende satış yöneticisi Angela Ahrendts, iTunes yönetim sorumlusu Eddy Cue, hukuk departmanı sorumlusu Bruce Sewell ve yazılım bölümünün başında bulunan Dan Riccio da var.

Teknolojigundem.com